Altın satışlarında dikkat edilmesi gerekenler

Son güncelleme:

Altın ile yatırım yapan insanlar zamanla paraya ihtiyaçları olduğundan dolayı, takılarını, altınlarını bozdurmaya doğru yol alıyorlar. Yalnız, altınlarınızı bozdururken dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde zarar edebilirsiniz. Zarar etmeniz sizin için oldukça can sıkıcı olabilir

Altın bozdurmada 2 çeşit vardır:

1) İşçilikli Altın
2) İşçiliksiz Altın

BOZDURMAK İSTEDİĞİNİZ ALTININ TÜRÜ NEDİR?

24 ayar altın, külçe altın ve gram altınlar ile yatırım yapanlar, altınlarını bozdurdukların da zarara uğrama olasılıkları çok düşüktür. Çünkü bu tarz altınlar saf olarak satılır ve üstünden işçilik parası alınmaz. Altın’ın yükselmesi ile birlikte aynı orantıda fiyatları yükselir ve altın düştükçe düşer.

Bilezik, küpe, alyans vb. gibi üzerinde yoğun işçilik olan takılar için bunlar geçerli değildir. Bu tarz takılar genelde yatırım yapmak için alınmaz. Düğünlerde takılır ve daha sonra yastık altına kaldırılır. Bu şekilde altın zamanla değerlenir, altın fiyatları yükselir ve sadece ihtiyaç olduğunda altınlar bozdurulur. 

Bu hususta dikkat edilecek konular vardır. Mesela sizin bileziğiniz 2000 TL değerinde olabilir ama o kuyumcunun gözünde sadece hurda sayılabilir. Bilezik kırıkta olsa, eski de olsa gözünde bir önem arz etmeyebiliyor. Durum böyle olunca bileziğin gramajı ile o zaman ki altın ons‘in değeri ile birlikte hesaplama yapılır ve size sunulur.